Липовий чай після 18.00 – це на півдні Франції священна традиція. В архівах місцевих монастирів збереглися записи 12-го століття: середньовічні лікарі використовували настої з липи проти "повнокров'я" (підвищеного тиску), і до лип місцеві ставляться з великою повагою (липове дерево обов'язково садять на ділянці).
Чай із квіток липи дійсно м'яко знижує тиск, а також містить компоненти, які працюють як дуже м'який транквілізатор: липа заспокоює нервову систему та стимулює вироблення мелатоніну, гормону сну. Саме тому звичка пити відвар липи замість чаю після 18:00 відмінно доповнює комплекс заходів від безсоння.
Збирати квітки липи потрібно в червні, у певний момент, коли в них найвища концентрація ефірних олій та активних компонентів. Якщо цей момент упустити, то чай буде не смачним і марним. ⠀ Правила три: - Суха погода; - у суцвіття має бути розкрито мінімум три квітки (збирати бутони або відцвілі суцвіття немає сенсу);
-найкраще збирати квітки липи в той момент, коли дерево атакують бджоли – це означає, що вміст усіх корисних речовин знаходиться на піку. ⠀ Як і інші дерева, липа вбирає та накопичує з'єднання важких металів з повітря, тому збирати квіти у міських парках не можна, потрібно вирушати за місто.
Збирати суцвіття потрібно обережно, вам важливо не обламати ніжні квіточки – саме в них зібрана вся користь. Краще збирати суцвіття в тверду корзину або коробку, щоб вони не пошкодилися. ⠀ Зібрані суцвіття розкладають на аркуші паперу для запікання та сушать 10 днів у шафі на верхній полиці (щоб захистити їх від осідання пилу).Після чого акуратно перекладають у скляну банку із щільною кришкою та п'ють чай весь рік. На одну чашку чаю беруть три суцвіття, заливають окропом і дають настоятися 5 хвилин.
Чай з липи смачний сам по собі, але можна додати трохи м'яти, або вербени (моє улюблене поєднання), мед, лимон… Загалом, що завгодно:) Ну і якщо у вас є можливість прогулятися увечері під квітучими липами - не пропускайте її , на мій досвід така прогулянка з успіхом замінює снодійне!
Comments